İzmir’de denizde grev başladı

İzmir'de denizde grev başladı

İZDENİZ'de 250 personeli kapsayan toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamayınca, Denizciler Sendikası greve çıktı. İZBAN seferlerinde de önemli ölçüde aksaklık yaşanması, İzmirlileri, grevin ilk gününde ulaşım çilesiyle baş başa bıraktı.

13 Temmuz 2017 - 10:07

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketi İzmir Deniz İşletmeciliği Nakliyat Turizm ve Ticaret A.Ş. (İZDENİZ) ile Türk-İş'e bağlı Türkiye Denizciler Sendikası (TDS) arasında, 250 personeli kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca, yolcu vapurları ve araba vapurlarında grev başladı.

Ocak ayından bu yana TDS ile İZDENİZ arasında süren görüşmeler, ücret zammı maddelerinde tıkandı. Son gün yapılan görüşmeden de sonuç çıkmayınca, sendika daha önce aldığı karar doğrultusunda bugün greve çıkma kararı aldı. İZDENİZ çalışanları bugün saat 06.00'dan itibaren yolcu vapurları ve araba vapuru seferlerini durdurdu.

Karşıyaka ilçesindeki Bostanlı Vapur İskelesi önünde toplanan yaklaşık 50 kişilik grupla birlikte açıklama yapan TDS Genel Başkanı Dr. Hasan Pekdemir, "Türkiye Denizciler Sendikası'nın 66 yıllık tarihinde ilk kez bir grev uygulamasına geçiyoruz. Bu şunu gösteriyor, biz gerçekten diyalogdan yana, barışçıl, her şeyi masa başında konuşarak, tartışarak çözüme ulaşmasını isteyen bir sendikayız. Politik olarak da yaklaşımımız böyle, ama maalesef İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde bir sonuç alamadık. Dün akşam geç saatlere kadar Türk-İş bölge temsilcisi arkadaşlar ile Başkan Aziz Kocaoğlu'yla yaptığımız görüşmelerden de maalesef bir sonuç alamadık. Dolayısıyla görüşmelerden bir sonuç alamayınca da bu sabah itibariyle de grevi uygulamak durumunda kaldık" dedi.

İSKELEDEN DÖNDÜLER
İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Denizciler Sendikası arasında geçtiğimiz Ocak ayından bu yana süren Toplu Sözleşme Görüşmeleri (TİS), sonuçsuz kalınca bugün başlayan grev nedeniyle, körfez ulaşımını sağlayan 19 yolcu ve arabalı vapur sefere çıkmadı. Yolcu ve arabalı vapurlar Bostanlı, Konak, Karşıyaka, Üçkuyular iskelelerinde bağlandı. Grevden haberi olmayan ve sabah saatlerinde deniz ulaşımından yararlanmak isteyen yolcular mağdur oldu. İskeleden dönmek zorunda kalan yolcular, Büyüşehir Belediyesi'nin takviye ettiği otobüslere bindi. İşe gidiş saatlerinde iskele çevresindeki duraklarda yığılmalar oldu. Bazı yolcular ise banliyö hattı İZBAN'ı kullandı. Karşıyaka, Konak, Bostanlı ve Üçkuyular'da bulunan vapur iskelelerine, 'Bu iş yerinde grev var' yazılı pankartlar asıldı.

Toplamda 250 personelin greve çıktığını açıklayan Denizciler Sendikası Şube Başkanı Hüseyin Sarayoğlu, 5 aydır süren görüşmelerden sonuç alamadıkları için greve çıkmak zorunda kaldıklarını söyledi. Sarayoğlu; “4857 sayılı yasaya göre çalışan 92 arkadaşımıza yüzde 9,5 zam önerdiler. Oysa belediyenin diğer şirketlerinde yüzde 18, sosyallerle birlikte yüzde 19 gibi bir zam yapıldı. Biz de bunu talep ettik. 4857'nin dışında 854 sayılı yasaya göre çalışan gemi adamlarımız var. Gemi adamlarına da '0' zam veriyorlar" dedi. Sarayoğlu, sendikanın İzmir'de ilk kez greve çıktığını belirtti.

İZBAN'DA ÇİLE

Öte yandan  İzmir Büyükşehir Belediyesi kamuoyuna yaptığı açıklamada, grev nedeniyle bazı önlemler aldığını açıkladı. Açıklamada, "Belediyemiz, ESHOT, İzmir Metro A.Ş., İZBAN ve İZULAŞ'ın koordineli çalışmasıyla, vatandaşlarımızın ulaşımda sıkıntı yaşamaması ve İZDENİZ grevinden minimum derecede etkilenmesi için gereken tedbirleri almıştır" ifadesine yer verildi. Ancak grevin ilk gününde  İZBAN seferlerinde arıza yaşandı. Şehir içi ulaşımın can damarı olan İZBAN’da kataner hattı bakımı yapan TCDD'ye ait aracın raydan çıkması nedeniyle seferlerde aksamalar olduğu belirtildi. İstasyonlar tıklım tıklım dolarken, gelen trenlere binmek mümkün olmadı. Zaten gecikmeli gelen trenlere binemeyen vatandaşlar isyan etti. Seferler daha sonra düzeldi. (DHA)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Buca’da bayram temizliği
Buca’da bayram temizliği
Güven'den kurultay hazırlığı raporu
Güven'den kurultay hazırlığı raporu